Ile wezmę sam – tyle tobie dam

Program „Łączymy Pokolenia” Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundacji PZU realizowany przez Stowarzyszenie „Żakus” z Anielin jest już na półmetku.

Grupa około 20 seniorek i około 25 dzieci z Anielin i Łodzi systematycznie uczestniczy w spotkaniach i atrakcyjnych zajęciach .
Pod czujnym okiem Pani Iwony Pyry uczyliśmy się wykonywać „Pająki Pałuckie”, dziś zapomniane, kiedyś stanowiące ozdobę domostwa. Nasz „pająk” zdobi siedzibę Klubu Seniora i zachwyca gości .
Seniorki są mistrzyniami w pieczeniu ciast i ciasteczek. Udowodniły to swoim – i nie tylko swoim – wnukom. Te zaś w zamian odkryły przed babciami tajemnice komputera pomagając ujarzmić niesforną myszkę.
Udało się nam też kilka wspólnych wyjazdów . I tak – najpierw wybraliśmy się w lutym do Multikina w Bydgoszczy na „Most do Terrabithi” – piękny i wzruszający film o marzeniach, wyobraźni i przyjaźni, a w marcu odwiedziliśmy Potulice, a w nich miejsca mówiące o bohaterstwie i cierpieniu Polaków – m.in. mieszkańców naszego regionu, w czasach II wojny światowej . Stamtąd pojechaliśmy do Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle, gdzie obejrzeliśmy stałą wystawę i nowe ekspozycje – rzeźbę Zbyszka Piwońskiego i obrazy przedstawiające konie w scenach batalistycznych .
W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi uczestniczyliśmy w szkoleniach rękodzielniczych . Pierwsze, prowadzone przez Jolę, Olę i Jagodę Małkowskie, polegało na zdobieniu jaj z wykorzystaniem pszczelego wosku. Wyszły – jak na pierwszy – raz całkiem nieźle. Będą zdobić wielkanocne koszyki ze święconką. Zadbaliśmy też o urodę stołów, wykonując na drugim szkoleniu prowadzonym przez Panią Olę Kirchner piękne stroiki świąteczne .
Tak wie jesteśmy już przygotowane do świat. Jeszcze tylko porządki, potrawy, wypieki i „zajaczek” dla maluchów i można zacząć świętować.