Wieczornica ,,Pieśń nadziei i zwycięstwa…”

…pod takim tytułem z okazji 80 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, dla uczczenia ofiar tzw. Mordu pomorskiego oraz z okazji 101 rocznicy odzyskania niepodległości  przygotowaliśmy w tym roku wieczornicę, która odbyła się 15.11.2019 roku.

Przy ognisku przysiadły z nami pieśni i piosenki, które udręczonemu narodowi polskiemu niosły nadzieję na lepsze jutro i wreszcie doprowadziły do zwycięstwa. Trochę legionowe, trochę wojenne a trochę żołnierskie. Wszystkie pięknie brzmiały, gdy zgodnym chórem zaśpiewaliśmy je przy dźwiękach gitar (Ewa Polkowska, Aneta Skieresz i Wojciech Siejna), akordeonu ( Tadeusz Białorucki) a nawet a ‘capella. Doskonałym uzupełnieniem pieśni były wiersze, z którymi zapoznali nas: Katarzyna Szymczak, Magdalena Różniak, Ewa Polkowska, Barbara Staniszewska, Gordiana Drożdż, Stanisław Nurczyński, Jan Pyra, Aleksander Pilarczyk, Emilian Skieresz, Wojciech Szymański. Słowo wiążące należało do Marietty Błaszkiewicz i Zbigniewa Boczana.

Sala gimnastyczna w NSP w Anielinach zamieniła się w jesienny las i tak też pachniała. Brzozy, liście , ognisko, pnie drzew i proste dekoracje oddawały zaplanowany charakter i sprzyjały realizacji tematu wieczornicy. Nawet nieprzewidziane wyłączenie prądu i wiejący za oknami wiatr pomogły  tylko wzmocnić atmosferę ciszy, zadumy i refleksji.

Uczestnicy spotkania, wśród których nie zabrakło również pana wicestarosty Tomasza Miłowskiego oraz pana wójta Dariusza Gryniewicza, na pamiątkę otrzymali książeczki – śpiewniki. Czekał też na nich poczęstunek- grochówka, chleb ze smalcem i ogórkiem, zbożowa kawa z mlekiem i drożdżówka. Kosztowanie tych pyszności ( a to dzięki mamom uczniów z NSP w Anielinach i paniom z KGW w Anielinach i Łodzi) sprzyjało jeszcze rozmowom  i wspomnieniom. Jesteśmy zgraną ekipą i dzięki temu wszystko się nam tak pięknie udaje! Dziękuję każdemu z osobna za stworzenie tego wspólnego dzieła – dzieciom z klas 6-8 za pomoc w dekoracjach i sprzątaniu, pani Magdzie Milczewskiej, panu Adamowi Tyll, paniom Małgosi Nitce, Basi Tyll i Małgosi Kniole. Dziękuję paniom z KGW, kochanym Seniorkom, mamom za pyszne ciasto, pani dyrektor Bożenie Podemskiej, koleżankom i kolegom nauczycielom, a nade wszystko pani Ewie Polkowskiej za udaną współpracę. 

Prezes Stowarzyszenia „Żakus” Marietta Błaszkiewicz