§ 1
PROCEDURA PRZYPROWADZANIA DZIECI DO PLACÓWKI PODCZAS PANDEMII
1.Jeden rodzic/opiekun przyprowadzając dziecko do oddziału przedszkolnego i klasy I nie wchodzi do sali dydaktycznej. Przebiera dziecko w szatni i przekazuje dziecko nauczycielowi. Rodzice dzieci z klasy I doprowadzają dziecko do szkoły, przebierają dziecko w szatni i opuszczają szkołę.
2. Rodzic/opiekun ma obowiązek wyrazić zgodę na pomiar temperatury przez nauczyciela w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych.
3. Dzieci do przedszkola nie wnoszą żadnych rzeczy z domu (poza śniadaniem), ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami.
4. Do placówki rodzic/opiekun może przyprowadzić jedynie zdrowe dziecko.
5. Dziecko z jakimikolwiek symptomami przeziębienia ( katar, kaszel, biegunka, wymioty itp) będzie odsyłane do domu. Rodzic po telefonie od nauczyciela ma obowiązek odebrać dziecko najszybciej jak to możliwe, nie później niż 60 minut od otrzymania telefonu. W przypadku nieodebrania dziecka, bądź braku możliwości skontaktowania się z rodzicami/osobami upoważnionymi do odbioru dziecka nauczyciel zawiadomi właściwe organy służby zdrowia.
6. Jeżeli ktoś z domowników przebywa na kwarantannie lub w izolacji jest bezwzględny zakaz przyprowadzenia dziecka do placówki.
7. Do oddziału przedszkolnego dzieci należy przyprowadzić w godz 8:00 – 8:10 (dzieci młodsze), a starsze w od godz 7:45 do 7:55. Uczniowie klas I-VIII przychodzą do szkoły nie wcześniej niż 10 min. Przed rozpoczęciem zajęć.
8. Rodzic dla dziecka powyżej 4 roku życia zapewnia maseczkę na czas pobytu dziecka w placówce.
W przypadku nieuregulowanych kwestii tą procedurą, zastosowanie mają zapisy procedury ogólnej dotyczącej przyprowadzania dzieci.
§ 2
PROCEDURA ODBIERANIA DZIECI Z PLACÓWKI PODCZAS PANDEMII
1. Odbierając dziecko z przedszkola lub szkoły w szatni może znajdować się jeden rodzic/opiekun, kolejny rodzic/opiekun musi poczekać na odbiór swojego dziecka na holu.
2. Chcąc odebrać dziecko rodzic/opiekun nie wchodzi do sali, puka do drzwi.
3. Rodzice/opiekunowie zachowują dystans 1,5 metra między personelem oraz innymi dziećmi i innymi rodzicami.
4. Wchodząc do przedszkola i szkoły rodzic/opiekun dezynfekuje ręce oraz koniecznie musi mieć zasłonięte usta i nos (Rodzic musi posiadać własne środki ochrony).
5. Rodzic/opiekun ogranicza czas przebywania z dzieckiem w szatni do minimum tak, by umożliwić sprawne odbieranie dzieci przez pozostałych rodziców/opiekunów.
6. W momencie przejęcia dziecka przez rodzica/opiekuna i udaniu się do szatni, dziecko nie powraca już do sali. Jeżeli czegoś zapomniało zabrać czyni to następnego dnia.
7. Nauczyciele pilnują, by przed opuszczeniem sali przedszkolnej dziecko załatwiło potrzeby fizjologiczne i zabrało swoje rzeczy.
8. Nie jest wskazany odbiór dzieci przez osoby powyżej 60 roku życia.
W przypadku nieuregulowanych kwestii tą procedurą, zastosowanie mają zapisy procedury ogólnej dotyczącej przyprowadzania dzieci.
§ 3
ORGANIZACJA OPIEKI
1. Pracownicy, rodzice/opiekunowie, dzieci uczęszczające do przedszkola oraz uczniowie klas I-III wchodzą na teren szkoły i opuszczają go wejściem głównym, a uczniowie i rodzic/opiekunowie klas IV – VIII wejściem od strony boiska.
2. Dzieci przebywają w sali przypisanej do danej klasy, a przerwy spędzają przy sprzyjających warunkach na boisku szkolnym.
3. Realizowanie podstawy programowej odbywać się będzie w zależności od sytuacji epidemicznej w jednym z trzech możliwych wariantów
Wariant A – tradycyjna forma kształcenia
W szkole funkcjonuje tradycyjne kształcenie. Obowiązują wytyczne GIS, MZ i MEN dla szkół i placówek oświatowych.
W przypadku wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego dyrektor szkoły, po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i za zgodą organu prowadzącego, będzie mógł częściowo lub w całości zawiesić stacjonarną pracę szkół i placówek. Wówczas dopuszczalne będą dwa warianty kształcenia: B i C.
Wariant B – mieszana forma kształcenia (hybrydowa)
Dyrektor będzie mógł zawiesić zajęcia grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej szkoły lub placówki, w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć i prowadzić kształcenie na odległość (zdalne). Będzie to zależało od sytuacji epidemicznej na danym terenie, w danej szkole czy placówce. Decyzję podejmie dyrektor po uzyskaniu zgody organu prowadzącego i otrzymaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Opinie te, będzie można – z uwagi na konieczność podejmowania szybkiej decyzji – uzyskać pisemnie, ustnie, za pomocą maila, telefonu.
Wariant C – kształcenie zdalne
Dyrektor szkoły, placówki podejmuje decyzję o zawieszeniu zajęć stacjonarnych na określony czas i wprowadzeniu w całej szkole kształcenia na odległość (edukacji zdalnej). Konieczna będzie w tym przypadku zgoda organu prowadzącego i pozytywna opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Minister Edukacji Narodowej nadal zachowuje uprawnienie do ograniczenia zajęć w szkołach na terenie kraju.
4. Z sali, w której przebywa grupa usunięte zostały przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie zdezynfekować,
5. Wietrzenie sali odbywać się będzie minimum raz na godzinę, a w razie potrzeby także w czasie zajęć lekcyjnych
6. Nauczyciele oraz uczniowie i opiekunowie będą starali się zachować między sobą minimum 1,5 m odległości,
7. Rodzice/opiekunowie przyprowadzający/odbierający dzieci zachowują dystans społeczny w odniesieniu do pracowników podmiotu jak i innych dzieci i ich rodziców,
8. Rodzice/opiekunowie przyprowadzają i odbierają dzieci zgodnie z obowiązującymi procedurami;
przebywanie osób z zewnątrz ograniczone jest do koniecznego minimum z zachowaniem wszelkich środków ostrożności ( osłona na usta/nos, dezynfekcja rak, tylko zdrowe osoby),
9. Kontakt rodziców/opiekunów z nauczycielami wyłącznie telefoniczny (istnieje możliwość kontaktu osobistego po wcześniejszym umówieniu się zainteresowanych osób)
10. W przypadkU symptomu choroby u dziecka, dziecko zostanie odizolowane od pozostałych dzieci w wydzielonym miejscu (izolatka), a rodzice niezwłocznie odbiorą dziecko.
11. Każdego dnia zabawki, stoły, krzesełka itd. będą dezynfekowane zalecanymi preparatami.
12. W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po każdych zajęciach. Zajęcia wychowania fizycznego, w miarę możliwości, odbywać się będą na boisku szkolnym, a w razie niepogody na korytarzach w wydzielonych strefach.
13. Śniadanie, przekąska najlepiej aby była zapakowana w papier lub torebkę śniadaniową, która następnie zostanie wyrzucona do kosza.
14. Herbatę dziecko otrzyma w szkole. W inne napoje dziecko zaopatrza rodzic/opiekun.
15. Dziecko, nauczyciel, obsługa będą dezynfekować/myć ręce po każdej aktywności (nauczyciele, obsługa specjalnym środkiem, dzieci mydłem)
§ 4
HIGIENA, CZYSZCZENIE, DEZYNFEKCJA
1. Przy drzwiach wejściowych umieszczony jest płyn dezynfekujący, z którego korzysta każdy kto wchodzi do budynku, zgodnie z instrukcją i obowiązkowo ma zasłonięte usta i nos.
2. Wewnątrz budynku dzieci i nauczyciele muszą mieć zasłonięte usta i nos. Obowiązek ten dotyczy także innych osób wchodzących do budynku szkoły. Uczeń zdejmuje maseczkę dopiero po zajęciu miejsca w ławce. Ubiera ją jeśli podchodzi do tablicy lub do nauczyciela. Noszenie maseczki nie obowiązuje w trakcie przebywania na przerwie na boisku szkolnym. W trakcie przerwy na korytarzu noszenie maseczki jest obowiązkowe dla wszystkich.
3. Nauczyciele regularnie myją ręce i przypominają by dzieci też to czyniły.
4. Nauczyciele będą monitorować codzienne prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek, blatów w salach, włączników, toalet.
5. Do dezynfekcji używane są preparaty rekomendowane dla placówek oświatowych.
6. Pracownicy zaopatrzeni są w środki ochrony osobistej.
7. W placówce umieszczone są instrukcje mycia i dezynfekcji rąk oraz numery alarmowe.
8. Dzieci podczas pobytu w przedszkolu nie muszą posiadać maseczek i rękawiczek (wg. Zaleceń Ministerstwa Zdrowia by zminimalizować rozprzestrzenianie się wirusa dzieci będą często myć ręce wodą z mydłem).
§ 5
POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU PODEJRZENIA ZAKAŻENIEM KORONAWIRUSEM
1. Do pracy mogą przychodzić jedynie osoby zdrowe.
2. W placówce jest wydzielone miejsce w którym będzie można odizolować osobę z podejrzeniem koronawirusa.
3. W przypadku niepokojących objawów pracownicy powinni pozostać w domu i skontaktować się z lekarzem , a w razie potrzeby ze stacją sanitarno-epidemiologiczną .
4. Wszyscy pracownicy śledzą bieżące informacje Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia.
5. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów należy niezwłocznie odsunąć go od pracy i natychmiast skontaktować się z lekarzem.
5. Obszar w którym poruszał się, przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu oraz dezynfekcji.
5. W powyższym przypadku placówka będzie stosować się do zaleceń inspektora sanitarnego.
6. W placówce w widocznym miejscu znajdują się potrzebne nr telefonów w tym stacji sanitarno-epidemiologicznej i służb medycznych.
Załącznik 1
Miejscowość, data: ………………….………
Oświadczenie
Imię i nazwisko rodziców: ………………………….…………………………..
Imię dziecka: ……………………………………………………………………….…
Niniejszym oświadczamy, że zgodnie z posiadaną przeze nas wiedzą dziecko nie ma i nie miało kontaktu z osobą zakażoną COVID-19, nikt z rodziny nie przebywa na kwarantannie ani w domowej izolacji. Dziecko jest zdrowe. Mamy pełną świadomość zagrożenia jakie niesie ze sobą koronawirus. Zobowiązujemy się do przyprowadzania dziecka do szkoły wyłącznie zdrowego dziecka.
Zgoda
W pełni świadomi odpowiedzialności wyrażamy zgodę na pomiar temperatury w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych oraz zobowiązujemy się do przestrzegania: Wewnętrznych procedur bezpieczeństwa na terenie Niepublicznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia „Żakus” w Anielinach z związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID19.
……………………………………………
czytelny podpis rodziców