Stoliczku, nakryj się – już V edycja!

Nastąpiło właśnie zakończenie projektu realizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Anieliny i Łodzia „Żakus” pt. Stoliczku, nakryj się”, a polegającego na dożywianiu dzieci uczących się w prowadzonej przez nie NSP w Anielinach. Programem objęto 45 dzieci z rodzin borykających się z problemami finansowymi. Realizacja projektu była możliwa dzięki dofinansowaniu go przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu ze środków województwa kujawsko-pomorskiego. To już V edycja tego projektu.
Od 2002 roku wszystkie dzieci uczące się w NSP w Anielinach jedzą codziennie nieodpłatnie ciepłą zupę.
Badania przeprowadzone w 2003 i 2004 roku przez socjologów z UMK w Toruniu na zlecenie Polskiej Akcji Humanitarnej i Firmy Danon wskazują na problem niewłaściwego odżywiania się czy wręcz – czasami – niedożywienia dzieci w Polsce, również w naszym województwie. Dziecko przebywając poza domem 4-7 godzin (czasem więcej) w wieku szkolnym powinno zjeść w regularnych odstępach czasu 5 posiłków dziennie. Biorąc pod uwagę te fakty założyliśmy, że każdy uczeń naszej szkoły powinien, prócz drugiego śniadania, zjeść ok. godz. 12.00 kolejny posiłek. Jest nim talerz zupy, którą traktujemy jako posiłek regeneracyjny, wzmacniający, podnoszący poziom cukru, a więc energii na czas popołudniowy, kiedy dziecko jeszcze uczy się i pokonuje drogę do domu .
Dzięki przychylności wielu osób i instytucji udaje nam się zdobywać środki na realizację naszego pomysłu i kontynuowanie słusznej i potrzebnej akcji. Za wspieranie nas w tych działaniach serdecznie dziękuję w imieniu swoim własnym, nauczycieli i dzieci uczących się w NSP w Anielinach.

Prezes Stowarzyszenia „Żakus”
Marietta Błaszkiewicz