22 września br. z inicjatywy rad sołeckich Anielin i Łodzi odbył się festyn pt. „Rodzina – naszą wspólną sprawą”. To pierwsze, tak duże, wspólne przedsięwzięcie mieszkańców Anielin i Łodzi. Niezwykle udane spotkanie. Nie zabrakło dobrej muzyki, zabaw i konkursów, w których dzielnie rywalizowali dorośli i dzieci. Organizatorzy zadbali o liczne atrakcje – był zamek dmuchany, karuzela i …cieszące się ogromnym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród chłopców, quady. Podziwialiśmy zespoły taneczne: „Miriam” z SP w Olszewce oraz „Nasze dziewczyny” z NSP w Anielinach. Nad bezpieczeństwem biesiadników czuwali strażacy z OSP w Anielinach. Smakowała wyśmienita grochówka przyrządzona przez OSP w Anielinach, pyszne ciasto pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Łodzi oraz wiejski smalec z kiszonym ogórkiem, który serwowały gościom panie Lucyna Pilarczyk i Jolanta Wnuk.
Znakomicie, po raz pierwszy w roli konferansjerów, sprawdzili się pani Hanna Tomczyk i Wiesław Stachowski. A gdy zapadał zmrok strzeliły w niebo „Sołtysowe fajerwerki”, które ucieszyły zwłaszcza licznie zgromadzone na festynie dzieci.
Imprezie towarzyszyła wystawa fotografii pt. „Anieliny i Łodzia w obiektywie”, prezentująca ciekawe wydarzenia ostatnich tygodni w sołectwach Anieliny i Łodzia – dożynki parafialne i gminne. Stanowiła ona także zapowiedź stałej prezentacji fotografii z życia obu sołectw.
Współorganizatorami festynu byli: Stowarzyszenie „Żakus” oraz NSP w Anielinach.
Festyn rodzinny stanowił element realizowanego przez Stowarzyszenie „Żakus” projektu „Zamiast narzekania wspólne działania” dofinansowanego przez Urząd Marszałkowski w Toruniu w ramach konkursu „Rodzina – naszą wspólną sprawą” oraz przez Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy . W ramach projektu odbyło się szereg spotkań, wykładów i warsztatów, podczas których uczestnicy uczyli się wzajemnej komunikacji w rodzinie i społeczności, poznawali burzliwe losy państwa polskiego, odwiedzili Biskupin i po prostu z sobą przebywali. Na podsumowanie projektu uczestnicy wybierają się już 27 września do Opery Nova na Wieczór Baletowy.
W czasie imprezy nastąpiło również uroczyste podsumowanie realizowanego przez Stowarzyszenie „Żakus” dużego projektu „Tyle wezmę sam – ile tobie dam” w ramach ogólnopolskiego programu „Łączymy pokolenia” Fundacji PZU oraz Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, który rozpoczął się jesienią ubiegłego roku, a w którym uczestniczyły seniorki i dzieci. Wspominano wspólne wyjazdy do Ciechocinka i Kołobrzegu, do kina i opery, zajęcia rękodzielnicze, kulinarne i komputerowe.
Uczestnicy projektu stanęli w szranki konkursu „Potyczki na podskoki i łyżki”. Walczyli dzielnie, świetnie się bawiąc. Były nagrody i niespodzianki.
Impreza była, jak zwykle, udana a w jej uświetnieniu pomogli sponsorzy festynu, którym składamy serdeczne podziękowania:
1. Wójt gminy Sadki Zygmunt Gliszczyński i przewodnicząca Rady Gminy Sadki – Barbara Gajewska
2. Łucjan Łuka – prezes zaprzyjaźnionej Spółdzielni Handlowo-Produkcyjnej w Sadkach
3. Maciej Trzebiński – właściciel firmy „MTB Trzebińscy”
4. Leszek Michałek – właściciel firmy „Koncept”
5. Magdalena i Marek Różniakowie – właściciele firmy „Magrol”
6. Krzysztof Zarzycki – sklep „ Rokitex”
7. Barbara Wnuk – sklep spożywczy w Anielinach
8. Robert Wiśniewski – właściciel firmy stolarskiej w Łodzi
9. Edward Rzepiński – łowczy Koła Łowieckiego „Borek”
10. Grzegorz Kwaśniewski – właściciel firmy kamieniarskiej
11. Związek Zawodowy Kolejarzy Bydgoszcz
12. Andrzej Bundziol – właściciel Wytwórni surówek w Anielinach