Wieczornica w mrocznej aurze…

Listopad, to miesiąc w którym w co roku od wielu lat Stowarzyszenie „Żakus” oraz Zespól Szkół Stowarzyszenia „Żakus” organizuje wieczory poezji. W tym roku goście mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w spektaklu „Dziady” cz. II. autorstwa wieszcza narodowego Adama Mickiewicza. Sala gimnastyczna anielińskiej szkoły zamieniła się w mroczną kaplicę, w której główne miejsce, oprócz stołu ofiarnego i kadzielnicy, zajęła trumna. Drogę do kaplicy wskazywały płonące świece, a dźwięki nieziemskiej muzyki budowały nastrój grozy…
Reżyserem przedstawienia była pani Ewa Polkowska, w rolę charakteryzatorki wcieliła się pani Hanna Domalewska, operatorem dźwięku był Adam Skieresz, a Wiktor Pilarczyk – operatorem światła. Zdjęcia, dla upamiętnienia wydarzenia, robił pan Damian Bednarski. Aktorska ekipa, to uczniowie klasy III Niepublicznego Gimnazjum Stowarzyszenia „Żakus” w Anielinach oraz kl. 5 NSP (Juliusz Różniak – guślarz, Mateusz Werner – starzec, duchy dzieci, to Majka Iciek oraz Klaudia Kobza, duch pana – Mateusz Stachowiak, duch Zośki – Magda Iciek, chór ptaków nocnych – Kacper Kotlarski, Edyta Dudzic, Sandra Kobza, kobieta – Nicola Krzykacz) oraz w roli chóru powtarzającego prawidła moralne aktualne kiedyś i dziś nauczyciele, mamy naszych uczniów oraz członkowie Stowarzyszenia „Żakus” panie: Ewa Polkowska, Bożena Podemska, Ewelina Michalak, Magdalena Różniak, Edyta Żołecka, Aneta Skieresz, Aneta Szymańska, Violetta Nurczyńska, Julita Szyszło, Ewa Kotlarska, Barbara Staniszewska i Marietta Błaszkiewicz oraz panowie – Jan Pyra, Wojciech Olearczyk i Tomasz Pilarczyk. W przygotowaniach pomagały nam także panie: Matryna Nitka, Małgorzata Nitka, Barbara Tyll, Agnieszka Krzykacz, Ewa Baran i pan Adam Tyll.
Dla uświetnienia tego ważnego dla nas dnia zaprosiliśmy zaprzyjaźniony chór Nadzieja z Nakła, którego dyrygentem jest pan Michała Gacka, a jedną z chórzystek – pani Ela Michalak, nauczycielka z naszej szkoły. Po wspaniałym koncercie zakończonym gromkimi brawami goście na czele ze Starostą Nakielskim panem Tomaszem Miłowskim, Przewodniczącą Rady Gminy Sadki panią Barbarą Gajewską, dyrektor GOK panią Iwoną Biniak oraz dyrektor SP w Sadkach panią Lidią Serwińską wraz z naszymi przyjaciółmi, rodzinami i znajomymi z sąsiedztwa oraz absolwentami naszej szkoły udali się na słodki poczęstunek. Jak co roku o bogactwo stołu zadbali rodzice uczniów z ZS w Anielinach.
Na pamiątkę Wieczornicy goście otrzymali książeczki z sentencjami z utworów Adama Mickiewicza opracowane przez panie Ewę Polkowską i Hannę Domalewską.
Wszystko udało się wspaniale – i koncert i spektakl, i dekoracje, i nastrój, i …ciasto… i goście. Aby tak było musiało zaangażować się wiele osób. Jak zwykle sprawdziło się powiedzenie, że zgoda buduje! Wszystkim za zaangażowanie, ogromny wkład pracy, odpowiedzialność i rzetelność serdecznie dziękuję – Marietta Błaszkiewicz – Prezes Stowarzyszenia „Żakus”.