Świat oczyma człowieka niewidomego

W maju  gościliśmy prezesa i wiceprezesa nakielskiego oddziału Polskiego Związku Niewidomych, panią Alinę Wiechowską i pana Dawida Wolskiego. W ramach projektu pt. „Rehabilitacja w kulturze” i działaniu „Książka oczyma człowieka niewidomego”(4.05.2016) oraz „Jeden dzień z życia niewidomego” (23.05.2016) pokazali nam jakie są udogodnienia dla osób niewidomych, by codzienne czynności nie sprawiały im tak wielkiego kłopotu. Dzieci podejmowały próby nawlekania igły, poruszania się z białą laską, nalewania wody do szklanki, posługiwania się zegarkiem i czytnikiem monet i banknotów, Czytakiem – urządzeniem dla książki mówionej. Zapoznały się też z detektorem kolorów, maszyną do pisania, specjalnym termometrem lekarskim i ciśnieniomierzem.

To były ciekawe i pouczające lekcje.  Mimo, że są sposoby poprawiania jakości życia osób niewidomych i słabowidzących, to jednak nasz świat kolorów i kształtów jest pełniejszy, a sposób poruszania w nim wygodniejszy. Doceniajmy to każdego dnia i szanujmy osoby niepełnosprawne, bo są wśród nas  i nasza pomoc im  jest nieoceniona.

31.05.2016 odbyło się spotkanie z poetką, panią Bożeną Jankowską, która zaprezentowała swoją twórczość dla dzieci. Było wzruszająco i pięknie, a maluchy były zachwycone. Czekamy na więcej…