Spotkanie z Sandrą Pawlikowską

Siedemnastoletnia artystka zaśpiewała w piątek w tutejszej szkole. Sandra Pawlikowska, bo o niej mowa, pochodzi z Mroczy i jest niewidoma od urodzenia.

Mimo swojej niepełnosprawności nie czuje się w żaden sposób gorsza od innych. Jest uczestniczką festiwalu „Zaczarowana piosenka” fundacji Anny Dymnej. Współorganizatorem wydarzenia był pan Dawid Wolski z koła powiatowego Polskiego Związku Niewidomych w Nakle oraz Zespół Szkół Stowarzyszenia „Żakus” w Anielinach.

Na początku przedstawiono Sandrę wszystkim obecnym oraz przywitano wszystkich na Sali. Dziewczyna powiedziała kilka słów o sobie dotyczących m.in. jej osiągnięć wokalnych. Wygrała 3 razy Wojewódzki Konkurs Wokalny „Piosenka bez barier” w Inowrocławiu oraz brała udział w wielu innych konkursach: Festiwalu Widzących Duszą „Muzyka otwiera oczy”, Gimnazjalnym Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej, gdzie zaśpiewała piosenkę po hiszpańsku, a także w Ogólnopolskim Konkursie Uzdolnionych Ludzi Artystycznie Różnorako „Okular”. Oprócz tych wydarzeń Sandra czynnie działa w Kole Miłośników Teatru przy Ośrodku Szkolno – Wychowawczym nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille’a w Bydgoszczy.

Dodatkowo dziewczyna śpiewa i występuje podczas różnych okazji, np. podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, podczas jasełek, które w tym roku można było obejrzeć w Otwartej Przestrzeni „Światłownia” w Bydgoszczy oraz w Galerii Solnej w Inowrocławiu, gdzie wystąpiła wraz z koleżankami i kolegami ze szkoły. Pan Dawid Wolski zadał młodej artystce kilka pytań dotyczących udziału w konkursach oraz jej działań w Radiu.

Następnie dzieci zadawały Sandrze pytania. Ciekawe były tego, jak niewidoma dziewczyna czyta lektury szkolne lub jak ogląda filmy. Po tej części Sandra miała chwilę odpoczynku od natłoku pytań. W tym czasie pan Dawid zaprosił nauczycieli pracujących w szkole w Anielinach do wcielenia się w rolę osoby niewidomej. 5 osób zostało poproszonych o ubranie specjalnych okularów, które symulowały sposób widzenia osoby niedowidzącej bądź niewidomej. Po ubraniu tych specjalnych gogli należało wykonać różne zadania, np. nawlec igłę na nitkę lub nalać wody do szklanki.

Po zakończeniu tej prezentacji Sandra zaśpiewała kilka piosenek, m.in. „Autostop” i „Laleczka z saskiej porcelany”. Po bisie i gromkich oklaskach, zostały złożone podziękowania dla organizatorów, wszystkich zgromadzonych i przede wszystkim dla Sandry, która pokazuje, że można żyć jak każdy, mimo braku wzroku.