Zbliża się koniec roku, więc nadchodzi czas podsumowań naszych działań projektowych . Przez kilka miesięcy roku szkolnego zrealizowaliśmy 5 projektów. Trzy z nich dofinansowane przez Powiat Nakielski : „Mała wioska – wspólna troska” ( dotacja w wysokości 4700 zł), „Ekosprawni” ( dotacja w wysokości 3000 zł) „Coś nowego ze starego” ( dotacja w wysokości 3450 zł) . Dwa projekty 'By czuć sie jak ryba w wodzie” dotyczące nauki pływania dla naszych uczniów ( pływackie czwartki dofinansowane przez Gminę Sadki w wysokości 17 000 zł oraz Fundację BGK- na pływackie wtorki (dotacja w wysokości 20 000 zł) . Jesteśmy także w trakcie działań projektowych dofinansowanych przez Fundację PZU pt. „Oko na kulturę w kujawsko – pomorskim”.
A teraz trochę wspomnień, czyli to, co działo się w „Ekosprawnych”. Działania rozpoczęliśmy od akcji „Z przyrodą za pan brat” – łączyliśmy teorię ekologiczną z praktyką. Odbyły się 3 wycieczki tematyczne: Leśny Kompleks Promocyjny Nadleśnictwa Woziwoda, Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów w Rozwarzynie oraz Punkt Przeładunkowy w Paterku, a także gościliśmy u leśniczego w Studzienkach. Tworzyliśmy także kreatywnie „Las w słoiku” oraz „SOS dla owadów”. Rozwijaliśmy wiedzę pszczelarską podczas wycieczek rowerowych do gospodarstwa pszczelarskiego oraz podczas warsztatów „Świece z wosku”. Odbyło się spotkanie tematyczne „Niewyczerpalne – odnawialne”. Oczywiście, w międzyczasie, mogliśmy sprawdzać wiadomości podczas konkursów tematycznych. Nie zabrakło również spotkań warsztatowych: zielarsko – kulinarnych oraz ornitologicznych.
Działania w ramach projektu „Mała wioska – wspólna troska” przyczyniły się do rewitalizacji parkingu przyszkolnego. Dzięki temu przedsięwzięciu pojawił się też kolorowy baner. Zawiera on podstawowe informacje o naszej placówce, ale również sprawia, że jesteśmy lepiej widoczni! Kolejnym zadaniem wynikającym z projektu było nasadzenie nowych roślin. Podczas „Warsztatów Anielskich” uczniowie wraz z rodzicami wykonali nasze tradycyjne Anielińskie Anioły. Frekwencja była w tym roku najprawdopodobniej rekordowa. A wspólna praca zaowocowała armią przepięknych anielskich postaci. Był też czas na integrację w formie sportowej – podczas „Turnieju Rodzinnego” oraz wyjazdowej podczas wyjazdu w góry.
Rozwijanie zdolności manualnych oraz pobudzanie kreatywności mieszkańców to jeden z celów, który przyświecał projektowi „Coś nowego ze starego”. Liczna grupa pań uczestniczyła w warsztatach prowadzonych przez Hannę Domalewską i – jak nazwa projektu wskazuje- robiła rzeczy użytkowe wykorzystując to, co do użytku już się nie nadawało. Powstały m.in. makramowe kwietniki a w nich stare lecz odnowione doniczki, zrobiono też półki z desek z odzysku, dokonywano renowacji mebli, puszki po mleku zamieniono w przyborniki kuchenne, biurowe lub łazienkowe, a kartony po butach stały się pięknymi skrzynkami. Ponadto słoje stały się cudnymi lampionami a w okresie przedświątecznym garść mchu, kawałki tektury i puszki po groszku zamieniono w piękne stylowe choinki.
Basenowe wtorki i czwartki,to nauka pływania pod okiem instruktorów . Projekt „By czuć się jak ryba w wodzie” realizujemy od 9 lat. Dbamy o to, by wszyscy nasi absolwenci umieli pływać a tym samym- by byli bezpieczni nad wodą. Ważne dla nas jest także rozwijanie pasji sportowych naszych dzieci oraz dbanie o ich zdrowie i sprawność fizyczną.
Realizacja projektów, to oczywiście nie jedyne działania stowarzyszenia. Były także szkolenia, wizyty studyjne, spotkania, były uroczystości patriotyczne a przed nami doroczna Wieczornica. Tym razem w grudniu zaprosimy na wieczornicę w świątecznym klimacie pt. „Pora Gwiazdko na wieczerzę”.
W nowy rok także wchodzimy kulturalnie. Będzie to, co uczniowie lubią najbardziej, czyli wycieczki ( do tej pory to Bydgoszcz i Toruń) oraz warsztaty i wykłady organizowane przy wsparciu finansowym Fundacji PZU .