Projekt edukacyjny klasy II gimnazjum

Uczniowie klasy II gimnazjum realizowali projekt pt: „Piękna nasza Krajna mała”. Rozpoczęli prace nad projektem w październiku, a 25 stycznia odbyło się uroczyste jego zakończenie. Uczniowie,  ubrani w stroje ludowe, przedstawili wyniki swojej kilkumiesięcznej pracy.

Klasa pracowała w 4 zespołach.  Każda grupa zajmowała się innymi zagadnieniami. W ramach projektu  przygotowano ciekawy folder „Krajna – nasza mała ojczyzna”, który był prezentowany podczas grudniowej wieczornicy środowiskowej „Chciałoby się wielkich rzeczy, a tu pospolitość skrzeczy”. Podczas tej wieczornicy uczennice, ubrane w stroje krajeńskie, zachęcały do kosztowania potraw regionalnych.

Na spotkanie końcowe grupa chłopców przygotowała prezentację multimedialną „Krajna – kraina na skraju”. Dziewczyny zebrały ciekawe przepisy kulinarne z naszego terenu, a w ostatnim dniu projektu własnoręcznie usmażyły przepyszne faworki (chruściki), którymi częstowały przybyłych na prezentację uczniów klasy III gimnazjum i VII podstawówki. Opracowano też  słowniczek gwary krajeńskiej oraz zadania i krzyżówki słownikowe, które w ramach konkursu rozwiązywali obserwatorzy projektu. Cała grupa sięgnęła też po dokumenty i wydawnictwa opracowane przez Stowarzyszenie „Żakus”, które od wielu lat promuje naszą małą ojczyznę.

W ramach projektu odbyła się też wycieczka do Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle, gdzie pani Anna Sergot wygłosiła ciekawą prelekcję o zwyczajach i obrzędach dawnej wsi krajeńskiej.

Opiekunki projektu, panie Bożena Podemska i Ewa Polkowska podkreśliły, że uczniowie klasy II z zaangażowaniem, chętnie i systematycznie pracowali przy realizacji projektu i to, co udało im się przygotować, będzie mogło służyć jako materiał edukacyjny dla innych klas.