Narodowe Czytanie w NSP w Anielinach

„Narodowe Czytanie”, to akcja ogólnopolska zainicjowana w 2012 roku przez byłego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, pana Bronisława Komorowskiego. Od roku 2015 patronat honorowy nad akcją przejęła Para Prezydencka – Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

Głównym celem akcji jest przede wszystkim popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury. 

 „Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Niezwykła wrażliwość, wspaniałe wyczucie języka i wyobraźnia genialnego poety sprawiły, że „Ballady i romanse” są esencją polskiego romantyzmu.”- czytamy w liście Prezydenta RP  Andrzeja Dudy.

Co roku również i nasza szkoła włącza się do tej ogólnopolskiej akcji czytelniczej przygotowanej przez panie E.Michalak i M.Błaszkiewicz. Uczniowie klas 4-8 w dniu 19.10.2022 zapoznali się z postacią wieszcza oraz wysłuchali „Romantyczności”, „Świtezianki” oraz „Pana Twardowskiego” w wykonaniu pani prezes Stowarzyszenia „Żakus” Marietty Błaszkiewicz, pani Dyrektor NSP w Anielinach Bożeny Podemskiej oraz nauczycieli- pań: Mileny Kapicy, Hanny Rucińskiej i Eweliny Michalak oraz pana Jerzego Kwiatkowskiego.

tekst: M.Błaszkiewicz