Co nowego w Anielinach?

Niektórzy dziwili się, że tak długo nic nie było słychać o Stowarzyszeniu „Żakus” w Anielinach. Odpowiedź jest bardzo prosta – ciężko pracujemy pisząc i realizując projekty.

Naszym przyjaciołom obiecujemy poprawę – będzie o nas częściej – o ile redakcja gazety Powiat nam na to pozwoli.

A teraz – nadrabiamy zaległości .

Realizujemy obecnie kilka ciekawych przedsięwzięć:

  • „Żakusowa Szkoła po Lekcjach EKOLABA”, to długoplanowy projekt dofinansowany przez Fundację Wspomagania  Wsi .Na 180 wniosków tylko 36 otrzymało dotację, 4 z naszego województwa.I my jesteśmy w grupie szczęśliwców. Zapraszamy wszystkie szkoły do skorzystania z naszej oferty małej turystyki szkolnej . Dysponujemy pomieszczeniami : tzw. sypialniami, kuchnią „Cozapycha”  z wyposażeniem, świetlicą, salką multimedialną Gadu -gadu, salą gimnastyczną, ciekawym sprzętem (m.in. unihok, piłkarzyki, sztalugi, ). Polecamy wizytę u naszych strażaków, spacer po ścieżce przyrodniczo-zdrowotnej, ognisko, itp.
  • Działaj Lokalnie V ze środków m.in. Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, Starostwa Powiatowego w Nakle n.Not., Miasta i Gminy w Szubinie i Gminy Sadki, to nasza działalność grantodawcza. Jest tylko 40 Lokalnych Organizacji Grantowych w Polsce, które prowadzą taką działalność. Organizacje i instytucje kultury z terenu powiatu nakielskiego w drodze konkursu pozyskują od nas dotacje na realizacje swoich pomysłów mających na celu poprawę jakości życia mieszkańców i powodowanie trwałych zmian w lokalnych środowiskach. Dobiega końca II edycja tego projektu w powiecie . W obu edycjach rozdaliśmy łącznie 30 dotacji na łączną kwotę ponad 80 000 zł.
  • Kończymy właśnie projekt „Stoliczku, nakryj się” ze środków ROPS w Toruniu polegający na akcji dożywiania dzieci z NSP w Anielinach oraz projekt „Pod wspólnym dachem” polegający na zainteresowaniu mieszkańców aktywnym życiem w każdym wieku i niezależnie od płci oraz zapewnieniu niewielkiej pomocy materialnej 38 rodzinom będącym w trudnej sytuacji finansowej.
  • Trwają ostatnie zakupy związane z realizacją programu „Żakusowa Szkoła Po Lekcjach” ze środków Starostwa Powiatowego w Nakle w ramach programu Odnowy Wsi w powiecie nakielskim. To przykład projektu polegającego na kontynuowaniu pomysłu z drugiego źródła finansowania, tak, aby zapewnić jak najlepszą jego realizację .
  • Rozpoczynamy realizację projektu „Ile wezmę sam – tyle Tobie dam” w ramach programu Łączymy Pokolenia ARF w Warszawie ze środków Fundacji PZU. Projekt polegać będzie na organizacji wspólnych zajęć, szkoleń, wyjazdów dla seniorów i dzieci z Anielin i Łodzi. Zdobyć środki na ten projekt nie było łatwo – na 230 wniosków przyznano tylko 25 dotacji. Projekt będzie trwał do 15 lipca 2007 roku. O szczegółach będziemy informować na bieżąco bo zakłada on jako pomysł nowatorski m.in. popularyzację naszego pomysłu w innych środowiskach naszego powiatu .

Na koniec – zapraszamy raz jeszcze szkoły do odwiedzenia naszej EKOLABY. Dbamy o podnoszenie standardu i komfortu pobytu naszych gości, warto więc tu przyjechać nie tylko raz.

Prezes Stowarzyszenia „Żakus”
Marietta Błaszkiewicz