Biblioteka – miejsce dla mądrego człowieka :)

20 listopada uczniowie z klas 1-5 wzięli udział w wycieczce o charakterze edukacyjnym i związanym z realizacją projektu pt. „Kto czyta nie błądzi!”  Jest on elementem Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, w którym wzięła udział nasza szkoła.

Odwiedziliśmy Wojewódzką Bibliotekę im. W. Bełzy w Bydgoszczy. Zaskakujący był fakt, że w bibliotece… nie było książek, lecz… jakieś szufladki i komputery. Wkrótce jednak odkryliśmy tajemnicę. Książki były w piwnicy, a docierały do wypożyczalni – zgodnie z zamówieniem czytelnika – windą :). Najbardziej zachwyciła nas Biblioteka Bernardyńska z 1932 roku. Inne ciekawe miejsce, to pracownia regionalna, gdzie w starych gazetach znaleźliśmy nawet zapiski o Nakle. Byliśmy też w introligatorni. Dowiedzieliśmy się o imprezach organizowanych przez bibliotekę i mogliśmy sobie samodzielnie wykonać przypinkę. Pani dyrektor Danuta Kaczmarek przekazała nam na pamiątkę naszej wizyty reprint rękopisu „Roty” Marii Konopnickiej, który jako jedyny na świecie znajduje się w zbiorach Biblioteki Wojewódzkiej w Bydgoszczy. My odwdzięczyliśmy się przekazaniem aniołka i okolicznościowego dyplomu – podziękowania.

Tego dnia jeszcze młodsze dzieci odwiedziły Muzeum mydła i historii brudu, a starsze Manufakturę Karmelowa Kraina. Jedni robili mydełka, a drudzy lizaki. Na koniec zwiedziliśmy Wyspę Młyńską – jedno z najpiękniejszych miejsc w Bydgoszczy i pomaszerowaliśmy do Multikina na film animowany „Potworna rodzinka”. Wycieczka była pouczająca i ciekawa, a dzieciaki, którymi opiekowali się p. Ewelina Michalak, p. Bożena Podemska, p. Aneta Skieresz, p. Marietta Błaszkiewicz i p. Patryk Wydeheft – bardzo grzeczne.